تغییراتی طبیعی در دوران بارداری

تغییرات دوران بارداری برای تمامی زنان اتفاق می افتد. بارداری یکی از شیرین ترین تجربیات یک مادر است. اما وقتی به اتفاقات و تغییرات روحی و جسمی که در این 9 ماه اتفاق می افتاد, میتوان گفت که نمی شود در تمام لحظات آن شادی را تجربه کرد.

بارداری یک فشار بسیار بزرگ روی بدن است. علاوه بر تغییرات فیزیولوژی, تغییرات و فشارهای روحی, مخصوصا در اولین بارداری ممکن است برای مادر سخت باشد. در این دوران اتفاقات زیادی برای بدن می افتد که می توان گفت تهوع صبحگاهی تنها نوک کوه یخ این تغییرات است.

اما اگر بدانید که این تغییرات کاملا طبیعی است و برای تمام زنان باردار سراسر جهان اتفاق می افتد ممکن احساس بهتری پیدا کنید.

 

پیگمنتیشن و لک های تیره پوستی

از آنجایی که در دوران بارداری تغییرات هورمونی بسیار زیادی به وجود می آیند, باید انتظار تغییرات پوستی زیادی داشته باشید. در دوران بارداری هورمون ها خاصی باید ترشح شوند تا رشد و نمو جنین به درستی انجام شود. اما مشخصا این هورمون ها بر دیگر قسمت های بدن نیز تاثیر می گذارند.

تیرگی و لک پوستی یکی از تغییرات متداول در میان زنان باردار است. افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون باعث تجمع رنگدانه ها در سطح پوست و تیرگی آن می شود. این لک ها معمولا در صورت به وجود می آیند.

در بیشتر زنان این تیرگی ها بعد از زایمان از بین می روند و پوست به حالت قبلی خود باز می گردد.

 

کشیدگی و خارش و ترک های پوستی

قابل درک است که پوست برای باز شدن جا برای رشد جنین دچار کشیدگی می شود. این کشیدگی سریع و تغییرات هورمونی باعث بروز ترک روی پوست می شود. علاوه بر کشیدگی پوست, کورتیزول که در دوران بارداری افزایش می یابد روی کلاژن و الاستین پوست تاثیر می گذارد. به این ترتیب ترک های پوست ایجاد می شوند.

راه حل جلوگیری و کاهش این ترک ها و خارش پوست هیدراته نگه داشتن پوست است. اگر پوست شما خشک شود, خارش و ترک و قرمزی آن نیز بیشتر می شود. طبق نتایج به دست آمده روغن نارگیل و جوجوبا تاثیر زیادی در کاهش ترک های پوست دارند.

اگر بعد از استفاده از کرم ها و روغن های مناسب ترک پوست باز هم به نتیجه ی مطلوب نرسیدید می توانید از تکنولوژی کربوکسی تراپی برای از بین بردن استرچ مارک ها استفاده کنید.

 

ریزش مو

بیشتر افراد احساس می کنند که در دوران بارداری دچار ریزش مو شده اند. اما حقیقت این است که میزان ریزش موی شما بیشتر از حد طبیعی نیست. اما میزان رویش موی شما کم شده است. به همین دلیل دچار کم پشتی مو می شوید. تغییرات هورمونی باعث ایجاد اختلال در فازهای رویش و ریزش مو می شوند.

این ریزش مو ممکن است ترسناک باشد. اما به یاد داشته باشید که بعد از اتمام این دوران همه چیز به حالت قبل بر می گردد. در ضمن استفاده از مزوتراپی مو می تواند تاثیر بسیار زیادی در جبران موهای کم شده داشته باش.

 

برای حمایت از ما این صفحه را به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه   شاید این مطالب به درد شما بخورد.

عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب مجله توت فرنگی با خبر شود.

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید