هورمونی که در لاغری بسیار موثر است.

 

محققان دریافتند که هورمون رشد که معمولا بر روند رشد استخوان ها تاثیر می گذارد بر فرآیند متابولیسم و ذخیره انرژی نیز نقش بسیار مهمی دارد.

این هورمون علاوه بر متابولیسم رشد, در واکنش های متابولیکی که در زمان گرسنگی در بدن انجام می شود نیز نقش دارد. به عبارت دیگر این هورمون در هنگام گرسنگی و یا استفاده از رژیم های لاغری سخت, برای حفظ و ذخیره انرژی بر فرآیندهای متابولیکی بدن تاثیر می گذارد.

 

تاثیر این هورمون بر لاغری همراه با رژیم چگونه است؟

بسیاری از محققان در تلاش بودند تا دریابند چرا افرادی که از رژیم های سخت غذایی پیروی می کنند همچنان در کاهش وزن به نتیجه مطلوب خود نمی رسند. و یا  بسیاری از افراد پس از رسیدن به وزن مورد نظر خود, دوباره دچار اضافه وزن می شوند و وزنشان به راحتی بالا می رود.

محققان تاکنون تصور می کردند که هورمونی که بر کاهش وزن تاثیر می گذارد هورمون لپتین است. چراکه وقتی وزن افراد کاهش پیدا می کند میزان این هورمون در خونشان نیز کم می شود. اما هیچ گاه نتوانستند رابطه دقیق این هورمون و تغییرات وزنی را کشف کنند. به همین دلیل نتوانستند رژیمی کارآمد برای کاهش وزن آسان و بدون بازگشت ارائه کنند.

در این تحقیقات مشخص شد در واکنش به کاهش وزن، هورمون رشد نیز در مغز عملکردی شبیه لپتین ایفا می کند. با وجود این، شکل عملکرد این دو هورمون متفاوت است و در هنگام کاهش غلظت لپتین در خون، میزان هورمون رشد افزایش می ‌یابد. به عبارت دیگر کاهش وزن موجب افزایش میزان هورمون رشد می‌ شود.

برای حمایت از ما این صفحه را به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه   شاید این مطالب به درد شما بخورد.

عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب مجله توت فرنگی با خبر شود.

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید