چرا بدن به کلسترول نیاز دارد؟

بدن چه نیازی به کلسترول دارد؟ با تمام مضراتی که از کلسترول شنیده ایم, باور این موضوع که کلسترول برای بدن ضروری است کمی سخت به نظر می رسد. جالب تر این است که بدن به طور طبیعی کلسترول تولید می کند. به طور کلی نمی توان گفت کلسترول خوب است یا بد. اما نکاتی در مورد کلسترول وجود دارد که بهت است بدانیم.

 

کلسترول چیست؟

کلسترول ماده ایست که به طور طبیعی در کبد تولید می شود و برای بدن ضروری است. همچنین می توان کلسترول را از طریق تغذیه نیز به دست آورد. اما از آنجایی که گیاهان کلسترول تولید نمی کنند برای دریافت کلسترول از طریق تغذیه حتما از فرآورده های گوشتی و لبنی استفاده کرد.

 

کار کلسترول در بدن چیست؟

کلسترول چند وظیفه ی اصلی دارد. اما درصد کلسترول موجود در بدن بسیار مهم است. چون میزان زیاد کلسترول به طور جدی خطرناک است.

کلسترول در تولید و ترشح هورمون های جنسی نقش دارد.

به تولید صفرا در جگر کمک می کند.

در شکل گیری بافت های بدن نقش اساسی دارد.

 

کلسترول خوب و بد چیست؟

از نظر عموم مردم کلسترول دو نوع LDL و HDL دارد.  اما در واقع این دو لیپوپروتئین هستند. لیپوپروتئین ها ترکیباتی هستند که از چربی و پروتئین تشکیل شده اند و کلسترول را در خون به بخش های مختلف بدن انتقال می دهند. نوع LDL لیپوپروتئینی با چگالی کمتر است که به آن کلسترول بد می گویند. در مقابل HDL را به عنوان کلسترول خوب می شناسند.

 

چرا LDL کلسترول بد است؟

میزان زیاد LDL در خون باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود. این تنگ شدن عروق خونی باعث لخته شدن خون در رگ ها میشود. این اثرات در دراز مدت ممکن است باعث بروز سکته در افراد شود.

 

چرا HDL برای بدن مفید است؟

در واقع HDK باقی مانده های LHL را از درون رگ ها پاک می کند. به این ترتیب عملکرد سیستم گردش خون را بهبود می بخشد. HDL کلسترول بد را دوباره به سمت کبد بر میگرداند. این ماده در کبد تجزیه شده و دفع می شود. همچنین HDL از بروز سکته و حمله ی قلبی جلوگیری میکند.

برای حمایت از ما این صفحه را به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه   شاید این مطالب به درد شما بخورد.

عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از جدیدترین مطالب مجله توت فرنگی با خبر شود.

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید